Podnoszenie standardów opieki urologicznej od 1949 roku
Polecamy
 
styczeń 2012
 
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
N
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7

27 Sympozjum Sekcji Endourologii i ESWL Polskiego Towarzystwa Urologicznego

12-13 kwietnia 2019, Bydgoszcz

Koleżanki i Koledzy,


W imieniu Zarządu Sekcji Endourologii i ESWL, Polskiego Towarzystwa Urologicznego zapraszam do Bydgoszczy w dniach 12-13 kwietnia 2019, na 27 Sympozjum Sekcji. Tematem przewodnim konferencji będzie endoskopowe leczenie łagodnego rozrostu stercza oraz nowotworów urotelialnych. Chciałbym żeby nasze spotkanie przyczyniło się przede wszystkim do poszerzenia wiedzy praktycznej. Zaproszeni goście podczas planowanych sesji podzielą się doświadczeniami w zakresie wykonywanych przez siebie operacji. Ideą Sympozjum jest prezentacja poszczególnych
zabiegów w konwencji „How I do it”.


Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z nowymi technikami zabiegowymi, które albo już są, albo mają szansą w przyszłości stać się standardowym sposobem postępowania. To jest: przezcewkowa bipolarna enukleacja gruczolaka stercza (B-TUEP), przezcewkowa enukleacja gruczolaka stercza z wykorzystaniem lasera tulowego (ThuLEP) i lasera holmowego (HoLEP), nadłonowa laparoskopowa adenomektomia. Przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego en block (TURTB En Bloc) z wykorzystaniem lasera lub techniką Waterjet, ablacja nowotworu górnych dróg moczowych techniką ureteroskopową (RIRS) oraz resekcja nowotworów górnych dróg moczowych techniką przezskórną.


Na piątek 12 kwietnia przygotowaliśmy warsztaty praktyczne dla adeptów urologii, podczas których każdy z uczestników będzie miał okazję samodzielnie wykonać przezcewkową elektroresekcję lub laserową enukleację stercza na specjalnie przygotowanych trenażerach.             O godzinie 13.30 rozpoczniemy transmisję „live” zabiegów endoskopowych: enukleacji stercza techniką bipolarną i techniką laserową oraz resekcja guza pęcherza moczowego „en block”.                   O godzinie 16.30 w piątek odbędzie się międzynarodowa sesja szkoleniowa poświęcona zabiegom z dostępu przezcewkowego.


W sobotę 13 kwietnia obrady będą prowadzone w konwencji „semi-live”, na której zaprezentujemy aspekty praktyczne omawianych przezcewkowych zabiegów na gruczole krokowym, pęcherzu moczowym i górnych drogach moczowych.


Strona internetowa wydarzenia: http://endo2019.konferencjeptu.pl/


Szanowni Państwo. Złotym standardem w leczeniu zabiegowym łagodnego rozrostu stercza nadal pozostaje przezcewkowa elektroresekcja (TURP), a w leczeniu powierzchownych nowotworów urotelialnych pęcherza moczowego przezcewkowa elektroresekcja guza (TURB-T). Jednak nowe techniki stosowane już w wielu ośrodkach zaczynają wypierać dotychczasowe standardy. Musimy je znać. Naszym obowiązkiem jest śledzić nowości, wdrażać je, lecz nie być bezkrytycznym wobec wyników operacji. Celem konferencji jest rzetelna dyskusja z ekspertami i zapoznanie się z różnymi opiniami na temat stosowania nowych technik. Oczywiście, że nie zrezygnujemy od razu ze starych dobrze nam znanych standardów, ale też nie możemy przegapić momentu powstania nowych. Mam nadzieję, że ta konferencja pozwoli każdemu z nas na wypracowanie własnego stanowiska.


Zapraszam do Bydgoszczy


Piotr Jarzemski
Przewodniczący Sekcji Endourologii i ESWL
Polskiego Towarzystwa Urologicznego